Що робити якщо роботодавець не платить зарплату. Відповідь юриста. Куди звертатися якщо роботодавець не платить зарплату Київ, Одеса, Україна. Якщо роботодавець не сплачує заробітну плату.

Super User

пустой портмоне

 

Несвоєчасна виплата заробітної плати змушує коректувати власні видатки й позичати гроші. Занадто часто, це призводить до проблем взаємин у наших родинах. Фінансові проблеми заважають у такому важливому забезпеченні й навчанні Ваших дітей і ін. Тому ви повинні бути юридично інформовані, мати чіткий план дій по врегулюванню й вирішенню фінансових проблем які були створені Вашим роботодавцем не з Вашої вини.

Роботодавець не платить зарплату, що робити. Це регулюється Кодексом законів про працю України. Регулятивно ст. 115 Кзпп вказує, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні й у строки, але не рідше двох раз на місяць, через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, і не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Якщо день виплати зарплати випадає на  вихідний, святковий або неробочий день, ​​то виплата здійснюється напередодні.

Що робити якщо роботодавець не платить, і не поспішає виправляти ситуацію. Насамперед, пам’ятайте, що це повинна бути офіційна заробітна плата. Заробітна плата, яка виплачується «чорним налом» у конверті, повністю незаконна, і ви не можете мати на неї ніяких юридичних прав у випадку спору.

Куди звертатися, якщо не платить роботодавець.

Сама перша інстанція, куди може звернутися працівник, це Управління праці й соціального захисту. Звернувшись у зазначене Управління, його співробітники документують факт і ухвалюють відповідне рішення, або висилають попередження вашому роботодавцеві, або звертаються в правоохоронні органи.

Куди ще? Звичайно ж до суду. Несумлінних роботодавців за невиконання умов трудового законодавства можуть покарати як штрафом, так і кримінальною відповідальністю. Але якщо керівник розуміє можливі наслідки й розрахується із працівником, то автоматично звільняється від відповідальності.

Для цього Вам необхідно скласти грамотну позовну заяву. Кілька відвідувань залу суду й справа звичайно буде вирішено у Вашу користь. Але пам’ятайте, якщо ви збираєтеся залишитися працювати надалі в зазначеного роботодавця, то подумайте, чи коштує подавати на нього до суду. Занадто часто, роботодавець законними методами може створити Вам багато проблем на роботі після цього. Тому ми рекомендуємо подавати до суду, якщо Ви вже звільнилися, роботодавець заборгував заробітну плату й відмовляється по різних причинах її виплачувати. Обов'язок роботодавця розрахуватися з Вами також закріплений в ст. 47 Кзпп.

З послугою нашого юридичного агентства по трудовому праву працівників, ви можете ознайомитися перейшовши по посиланню.

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 0.00 [0 Голоса (ів)]